Pielęgnacja biustonoszy
Podstawowe zasady pielęgnacji biustonoszy
Zanim zaczniemy nosić stanik, upierzmy go. W materiałach jest pewna ilość chemikaliów, które pozostały w nim z procesu produkcji, m.in. preparaty lekko usztywniające materiał, które mogą powodować podrażnienia skóry.
Biustonosze pierzemy z zasady ręcznie, w wodzie o temperaturze maksymalnie 40°C. Nie wolno przy tym używać płynów do płukania, które niszczą elastyczne części biustonosza, powodując utratę elastyczności oraz szarzenie.
Jeśli już decydujemy się na wypranie biustonosza w pralce trzeba go zapiąć, a następnie włożyć do małej poszewki lub do specjalnego siatkowego woreczka do prania bielizny i zapiąć poszewkę (woreczek). Unikniemy w ten sposób niebezpieczeństwa uszkodzenia bielizny, oderwania elementów ozdobnych jak kokardki, koraliki etc. oraz pozaciągania innych znajdujących się w pralce ubrań przez haftki biustonosza. Tak, jak przy praniu ręcznym – temperatura prania nie powinna przekraczać 40°C, nie wolno też stosować płynu do płukania. Ciemną bieliznę pierzemy z ciemną, a jasną – z białymi kolorami. Ważna jest również segregacja ze względu na rodzaje tkanin.
Miseczki usztywniane gąbką dobrze jest po praniu, przed rozwieszeniem do suszenia, lekko naciągnąć, by się nie skurczyły.
Suszenie bielizny
Pod żadnym pozorem nie wolno suszyć jej w suszarce – mogłoby to uszkodzić włókna, oderwać kokardki czy koraliki, a nawet porozrywać delikatny materiał. Nadmiar wody można delikatnie wycisnąć – postępuj tak samo, jak w przypadku wełnianych swetrów. Wyprany biustonosz powinno się położyć na ręczniku umieszczonym na płaskiej powierzchni, miseczkami do góry. Dzięki temu ramiączka się nie rozciągną, a miski nie zniekształcą.