Kroje biustonoszy

Rozmiar to nie wszystko – krój biustonosza także wpływa to, jak się w nim czujemy. Krój biustonosza powinien być dostosowany do kształtu i kondycji naszych piersi, do noszonego ubrania i okazji, a także, rzecz jasna, naszych osobistych upodobań.

1
Pełny
(ang. full-cup)

Fason pełny to biustonosze zabudowane, zasłaniające całe piersi. Miseczki, skrojone z dwóch do pięciu części, podtrzymują biust i nadają mu okrągły kształt. Full-cupy to bardzo wygodne staniki do codziennego noszenia, nie nadają się jednak do większych dekoltów. Niestety niektóre kroje full-cupów niezbyt dobrze zbierają piersi z boków. Świetnie jednak pod tym względem sprawdzają się full-cupy skrojone z bocznym panelem zbierającym.

2
Do dekoltów w szpic
(ang. plunge)

Są to biustonosze z bardzo niskim mostkiem (to ta część biustonosza, która znajduje się pomiędzy miseczkami). Nosi się je pod ubrania z głębszym dekoltem w kształcie litery „V”. Kształtują ładną „dolinkę” między piersiami, dlatego świetnie sprawdzają się przy wydekoltowanych sukienkach czy bluzkach. Niekiedy jednak lekko spłaszczają biust, dlatego nie zawsze są dobrym wyborem do ubrań bez dekoltu. Z uwagi na kształt miseczek przeważnie nie nadają się też do zakładania pod ubrania z dużymi dekoltami w karo, z których mogą wystawać po bokach.

3
Balkonetka
(balkonik; ang. balcony, balconette)

Jeden z najpopularniejszych rodzajów biustonosza. Producenci biustonoszy określają tym terminem kroje, które w szczególach się różnią. Większość jednak spełnia podstawowy warunek: stanik średniozabudowany, którego górna linia krawędzi zbliża się do poziomu (nie jest jednak całkiem pozioma). Balkonetki nadają się do szerszych, ale niezbyt głębokich dekoltów – takich, jakie możemy swobodnie nosić na co dzień. Balkonetka z reguły nie zasłania piersi w całości, nie odsłania ich jednak tak mocno, jak niskozabudowane staniki typu half-cup. Niekiedy spotyka się też balkonetki niższe – nieco niżej zabudowane, z obniżonym mostkiem – takie staniki nadają się pod nieco głębsze dekolty, nie tak głębokie jednak, jak krój plunge.

4
Niskozabudowany
(ang. half-cup)

Biustonosze eksponujące biust, odsłaniające górne partie piersi. Z reguły górna linia krawędzi zbliżona jest do linii poziomej. Mostek może być też lekko obniżony, by umożliwić noszenie głębszego dekoltu. Bywają miękkie i usztywniane. Można je nosić do dekoltów w karo – tzn. szerokich i głębszych niż w przypadku balkonetek. Niektóre kobiety lubią nosić takie biustonosze także do mniej wydekoltowanych ubrań, ponieważ kształtują biust w zgrabne kulki, mocno go podnosząc. Miseczki half-cupów często szyte są z kilku części połączonych tylko pionowymi szwami. Wiele kobiet szczególnie ceni sobie ten właśnie krój, jako szczególnie zgrabnie eksponujący biust i „otwarty” od góry.

5
Bardotka
(ang. strapless)

Zwane czasem potocznie „bezramiączkowcami”. Są to biustonosze z odpinanymi ramiączkami, mogące się utrzymać na ciele bez pomocy ramiączek, w czym często pomagają silikonowe paski wszyte wewnątrz obwodu stanika. W Polsce pod nazwą „bardotka” najczęściej rozumie się stanik o poziomej linii górnej krawędzi, jednak bywają także modele z obniżonymi mostkami, umożliwiające nie tylko noszenie topów czy sukienek bez ramiączek, ale i z głębszym wycięciem z przodu. Straplessy nadają się w pod suknie wieczorowe bądź ślubne, bez ramiączek lub z bardzo cienkimi ramiączkami typu spaghetti – innymi słowy zawsze, gdy chcemy, by ramiączka stanika nie były widoczne.

6
Staniki z odpinanymi ramiączkami
(ang. multiway)

Są to staniki o różnych krojach, których ramiączka można odpiąć i wymienić na ramiączka przezroczyste bądź biżuteryjne. Ramiączka takich staników można także krzyżować na plecach lub założyć tylko jedno ramiączko na szyję. Dzięki temu można dostosowywać je do różnych strojów – np. do sukni z dekoltem amerykańskim czy topów typu „bokserka”. Świetnie nadają się do letnich ubrań czy wieczorowych kreacji. UWAGA: Nie każdy stanik z odpinanymi ramiączkami nadaje się do noszenia całkiem bez ramiączek! Często krój stanika zupełnie na to nie pozwala – po odpięciu ramiączek miseczki mogą nie być w stanie podtrzymać biustu.

7
Z bocznym panelem zbierającym
(ang. side-support)

To właściwie nie typ stanika, lecz dodatkowe udogodnienie, pojawiające się w różnych fasonach. Mamy więc zarówno full-cupy, jak i balkonetki z bocznym panelem zbierającym. Miseczki takich staników mają o jedną część więcej. Ta dodatkowa część znajduje się z boku miseczki, od strony ramienia, i służy do mocniejszego zebrania piersi z boku i skierowania ich do przodu. Szczególnie cenią sobie ten element kobiety, których piersi mają tendencję do rozchodzenia się na boki.

Jak dobrać idealny krój dla twojego biustu?

Przy biustach o obniżonej jędrności (po karmieniu, utracie wagi) świetnie sprawdzają się staniki o kroju pełnym (full-cup) lub balkonetki. Pomogą one zebrać i podtrzymać biust, jednocześnie kształtując piersi.

Piersi o kształcie stożkowatym świetnie wyglądają w niskozabudowanych stanikach typu half-cup, natomiast biusty o kształcie kuli dobrze wyglądają w stanikach typu zarówno half-cup, jak i plunge.

Biusty o kształcie kropli świetnie się prezentują niemal w każdym kroju biustonosza.